• Klára Kropáčková

Comics Salón aneb jak jsem 5x málem umřela v Bratislavě

O víkendu 20. – 29. září se ve slovenské Bratislavě konal slavný Comics Salón a já, pod lehoučkým nátlakem, přesvědčila Květušku, aby jela se mnou. Naštěstí pod příslibem Naruto merche a krásných fotek z mojí nedílny souhlasila.

Jestli nevíš, co za akci vlastně Comics Salon je, tak jde o festival komiksu, mangy, filmů, sci-fi, fantasy, anime, nebo třeba Japonska. Obdobou v CSka v Česku by mohl být třeba brněnský Animefest, nebo chystaný Comic-Con Prague.

Náš program začal až v sobotu, kdy jsme si prošly stánky, okoukly cosplay hosty a snažily se vychytat, kdy bude volná taková ta velká cool houpačka. Dobrý nápad bylo využití velkého prostoru před KD Ružinov. Například venku, kde byl gaming stan, sis mohl ozkoušet novinky od Playstationu, Nintendo switch, nebo dokonce i virtuální realitu. Já osobně jsem se raději nepokoušela o nic, protože jsem na tyhle věci fakt dost lama, ale plno bylo pořád, takže hádám, že hry slavily úspěch.

Jakmile jsem vyšla ze stanu, tak jsem narazila na pódium, kde se celý víkend předváděla různá bojová umění, a některá si dokonce návštěvník mohl i vyzkoušet! Já jsem se chvilku koukala, udělala pár fotek a raději se klidila z cesty a vrátila se do vlastního teritoria.

Další věcí, kterou asi každý uvítal, byla spousta venkovních stánků s jídlem rozmístěných víceméně po celém areálu, ale hlavně venku. Člověk takhle mohl najít všechno možné od japonských specialit, až po starej dobrej langoš s kofolou. Všechno tohle by bylo vážně bezva, kdyby ceny nebyly šíleně přestřelené a člověk nemusel vykrást banku, aby si koupil ledový kafe. Ale to už jsou holt fesťáky. Naštěstí Květuška přišla s velmi prozíravým nápadem koupit si jídlo předem někde v krámu a neutrácet cenná eura u stánků. Festival se celý víkend nesl ve stylu hummusu z Lidlu a housek. Upřímě si nestěžuju.

Jeden z bodů programu, na kterej jsem se vážně těšila, byla cosplay soutěž, na kterou jsem se bohužel nedostala osobně, ale chytla jsem pěkný místo na podlaze před streamem. Bylo by to strašně bezvadný, ale pořád vypadával zvuk, nebo bylo slyšet jen moderátora, což byla škoda.

Po soutěži jsem ale měla skvělou možnost potkat se s NaensiThe generic gamer girl, která bravurně vyšla na pódium s cosplayem Queen of pain z Doty.

Jak dlouho ti dneska trvalo dostat se do kostýmu?

Do tohohle konkrétního cosplaye jsem se oblékala kolem tří hodin. I s makeupeem a bodypaintem. Normálně to není tak hrozný, to jen tenhle kostým je hodně komplikovaný.

Jaký máš pocity z cosplay soutěže? Povedlo se ti všechno, tak jak sis představovala, nebo bys něco udělala jinak?

I když si myslím, že to na výhru nestačí, tak se sebou jsem spokojená. Udělala jsem všechno nejlíp, jak jsem mohla a jsem připravená do toho jít znovu!

Myslíš si, že je možné se tady na Slovensku, nebo v Česku cosplayem uživit a pokud ano, chtěla bys být full-time cosplayerkou?

Myslím si, že ta možnost tu je, ale šance, že se to člověku skutečně povede, je malá. Já bych to dělala ráda, ale myslím si, že jsou u nás ještě lepší cosplayeři, kteří by si to zasloužili víc než já.

Stihla jsi dneska při všem tom shonu nějaký program? Co za aktivity na conech preferuješ?

Bohužel jsem kvůli soutěži nic nestihla, ale jinak mám hodně ráda přednášky, protože často bývám hodně unavená, atak už nemám energii se zapojovat do workshopů, nebo podobných věcí.

Vážně bych chtěla říct, že jsem celej trip na Slovensko přežila ve zdraví, pravdou ale je, že jsem minimálně pětkrát málem umřela. Nu což, alespoň mám co vyprávět ne?

  1. Když jsme potkali cikánskýho nácka, kterej vyřvával něco o cikánský mafii, což hádám nebude ani trochu podobný takovejm těm fanfikcím na Wattpadu

  2. Když mě málem sežvejknul fancy slovák v BMW

  3. Když jsem chtěla vyfotit perfektní portrét a přitom spadla na hubu a navštívila conovou první pomoc.

  4. Když jsem spadla podruhý, protože mě Bratislavská gravitace nesnáší

  5. Když mě málem sejmula cosplayerka obrovskym kladivem z EVA foam

Musím s hanbou přiznat, že jsem nestihla žádnou přednášku, kterou jsem si označila v programu, ale za to jsem se úplnou náhodou připletla k Q&A s Natalie Tenou (Nymphadora Tonks v Harry Potterovi), dokonce jsem chytla i dost fajnový místo dobrej metr od pódia, takže fotky z toho vznikly pěkný. Natalie je hodně pohodová, na otázky odpovídala ochotně a občas přidala i několik vtipných historek. Po tom, co jsem jí viděla naživo, si nikoho jiného jako Tonksovou představit neumím.

Celej nás grandiózní výlet na Slovensko jsme zakončily Cosplay Champions, kde jsem se drze připletla pod pódium mezi oficiální fotografy a zkoušela vytvořit něco, na co by se dalo i koukat. Ono „něco“ se mi docela i povedlo na to, že jsem akci fotila poprvé, ale určo mám do příště co zlepšovat.

Byly ale i věci, které mi na letošním Comics Salonu nevyhovovaly. Například celkový zmatek v organizaci. Ať už to bylo ubytování – tedy jiné informace na webu, než ve skutečnosti. Problémy s komunikací, anebo nesrovnalosti ohledně vyhlašování soutěže Povídka Istroconu.

Celkově jsem si akci užila, byla fajn, ale v nejbližší době jí pravděpodobně znovu nenavštívím.

Žij blaze!

#reportcomicssalon2019 #comicssalon2019 #comiccon #natalietena #cosplay #nechranenadilna #convention #slovakia

12 views0 comments

©2020 by Klára Kropáčková. Proudly created with Wix.com