• Klára Kropáčková

Literární laboratoř - Tvorba postavy

Frankensteinovo monstrum aneb Jak oživit postavu a neumřít při snažení


Takže chceš něco napsat, jo? Okay, to asi budeš potřebovat nějakýho protagonistu. Hrdinu? Padoucha? Random týpka, co je moc starej na tyhle srandy? Neděs se ničeho, v hlubokém soustředění jsem ti sepsala tři body, kde ti v krátkosti vysvětlím vše, co chceš i nechceš vědět.


1. Jméno

Věř tomu, nebo ne, ale tohle je jedna z nejtěžších věcí na vytváření postavy. Doporučuju stránky pro maminy, kde diskutujou nad jménama pro svoje zplozence. Malej downside: pak budeš nějakou dobu dostávat reklamy na plínky a dupačky.

Další věc je ta, že jestli chceš, aby jméno postavy reflektovalo její povahu jako třeba skoro každý jméno v Harrym Potterovi – Luna Láskorádová, Minerva McGonagallová, Remus Lupin, Bellatrix Lestrangová; tak je teda docela jasné, že se tvoje roztomiloučká princezna, která čeká na prince v lesklém brnění, nebude jmenovat Raven nebo Jade, ale třeba Rosemary, Pomněnka…víš, kam tím mířím.

Dále, nepoužívej sáhodlouhý nereálný jména, je to blbost a všem bude naprosto jasný, že ses v generátoru jmen prostě nemohl rozhodnout. Ano, koukám se na tvého Percivala Wulfrica Briana Brumbála, Joanne. Nebo ty, tajemná legendo internetu, Ebony Dark’ne‘ss Dementia Raven Way.

No, prostě je to holt na facku. Vyber si jedno, dvě. Když píšeš středověké drama, neházej tam moderní jména a udělej si aspoň lehkej research. A ty český taky nejsou k zahození, hej.2. Pro lásku boží, vytvoř postavě i nějaký špatný stránky

Nepiš Mary Sue (Martyho Stua, chceš-li). Lidé holt nejsou dokonalí a sorry, ale tvoje postavy taky ne. A to je dělá dobře napsanými. Netvoř protagonistu, kterej je „too good to be true“ aneb valná většina anime na Crunchyrollu. Ne, opravdu nedokáže ve věku patnácti let mluvit plynule pěti jazyky. Fakt nemá herkulovskou sílu a nevrhne se před jedoucí traktor pro náhodného kolemjdoucího. Pokud tvoříte tragickou minulost, tak to postavu holt ovlivní. Pravidlo je, čím tragičtější minulost, tím hůř se ti bude psát a to je holt pravda, kámo. Prostě ty rodiče třeba nezabíjej, ale pošli je jenom na pracovní cestu, nebo wellness víkend. Budeš si ve finále děkovat, věř mi.

I řečtí bohové měli svoje slabý stránky – Dionýsos chlastal a Zeus svedl všechno, co mělo i nemělo vagínu. Inspiruj se.3. Pane Bože! Ono to žije!

Máš oba předchozí body ale tvoje postava je furt tako…eh…nic moc…plochá? Zkus tohle.

- Sepiš jejich denní rutinu – Kdy vstávají? Ranní ptáče, nebo noční sova? Jezdí do práce autem, MHD, chodí pěšky, létají vznášedlem? Pracují vůbec? Na svém pracovním stole můžou mít jenom tři věci, jaké to jsou? Co je první věc, kterou si ráno obléknou? Snídají? Jestli ano – sladké, nebo slané?

- Přidej špatné návyky – Každý je máme, ne všichni je přiznáme. Je to workoholik? Kouří? Co, když nedokáže ráno fungovat bez dvojitýho espressa? Nekouše si náhodou nehty? Cucá si vlasy? Skřípe zubama ve spánku?

- Napiš náhodnej scénář naprosto nesouvisející s příběhem – Tohle ti pomůže, aby ses s postavou sžil. Nemusíte bejt nejlepší kámoši, ale nějaká míra spolupráce holt musí být. Co se stane, když tvojí viktoriánskou dámu najednou unesou mimozemšťané? Co, když se hipster z našeho století, nějakým omylem připlete k francouzské revoluci? Panebože, co třeba vikingové a WiFi?

Tady se fantazii vážně meze nekladou. Můžeš si vymyslet úplně všechno a nejlepší na tom je, že ve finále jdeš jen a jen dopředu, i když o tom zprvu můžeš pochybovat. Věř mi, psaní se DÁ naučit. Neříkám, že je to jednoduchý, budeš potit krev a přát smrt sobě i okolí, ale bude to stát za to.Občas dělám i přednášky na tohle nebo podobný téma. Chlubím se s tím na sociálních sítích, takže si mě můžeš přijít i někam poslechnout. Svoje studenty uplácím čokoládou. *mrk mrk*

Nebo pořádáš vlastní akci? Pošli mi pozvánku mailem, můžeme se domluvit na přednáškách, workshopech…občas jsem i docela produktivní.

Každopádně, piš, tvoř a hlavně…


Žij blaze!

Klárka

66 views0 comments

©2020 by Klára Kropáčková. Proudly created with Wix.com