• Klára Kropáčková

„Média o cosplayi sice píší, ale ne příliš,“ tvrdí reportérka Padmé

Padmé je dlouholetou cosplayerkou a novinářkou. Na cosplay scéně je už od roku 2001, takže vlastně stejně dlouho, jako jsem já na světě a to už je nějaký ten pátek. Zjistíš, jak je to s reprezentací cosplaye v médiích, nebo jak se dá spojit reportérská práce s pobíháním po conu.


Daří se ti zařadit téma cosplayů do tvého běžného, „mudlovského“ povolání?Ano, daří a to hned několika způsoby! Jsem členka dvou Star Wars kostýmových organizací, Rebel Legion – Lion Base a 501st Legion Slovakia Outpost. V kostýmech děláme různé akce, třeba Star Wars Day nebo chodíme za dětmi do nemocnic. Pracuji jako redaktorka online zpravodajství, takže o nás často dělám reportáže – napíšu článek, nafotím fotky, případně s námi jde náš fotograf z práce, natočím video, udělám rozhovory s malými pacienty… Možností je hodně.
Setkáváš se pořád s takovým tím předsudkem, že cosplay je něco divného a pro dospělé lidi skoro nepřirozeného? Jak na tvůj koníček třeba reagují lidi kolem tebe?


Já jsem začínala s cosplayem už v roce 2001. Pravdou je, že jsem se tím v té době moc nechlubila. Ty reakce se hodně změnily. Ze začátku se mi v mé původní práci kolegové občas pošklebovali, ne sice ve zlém, ale určitý odstup tam byl. Bylo to vidět i zezačátku, když jsme začínali s kostýmovými organizacemi. Zatímco v Americe je naprosto běžné, že se členové takovýchto organizací podílí na charitativních akcích a chodí do nemocnic, tady trvalo pár let, než jsme přesvědčili nemocniční ředitelství, že nejsme parta bláznů, ale skutečně chceme pro ty děti něco udělat, potěšit je. Také jsme ze začátku, a občas se to děje i teď, bojovali s předsudky, že v těch kostýmech doma jíme, spíme, chodíme do práce a případně v nich souložíme. Na to se nás velmi často ptali v médiích. Proti tomuto velmi aktivně bojujeme – skutečně nikdo z nás toto v kostýmech doma nedělá.


Máš nějakou univerzální odpověď na otázku: "A proč to teda vlastně děláš?" Právě od někoho, kdo tě považuje trochu za cvoka, ale vlastně neví, o co jde?


Zeptám se, jaký koníček má on. A když mi řekne třeba rybaření, tak se ho zeptám: „A proč to děláš ty?“Už jsi zmiňovala, že občas prolínáš cosplay a svou práci ve formě různých reportáží a rozhovorů, využíváš ale svoje žurnalistické schopnosti v cosplayerském prostředí i jinak?


Většinou, když je nějaká zajímavá fanouškovská akce, tak se tam snažím dostat svoje kolegy z redakce. Je to přeci jen propagace i pro ten samotný festival. Ve Star Wars organizaci 501st Slovakia Outpost funguji jako PR, starám se o sociální sítě, komunikuji s PR jiných jednotek po celém světě a při akcích mluvím do médií. Na Comic Conu jsem si odmoderovala program na Cosplay Stagi.Myslíš si, že média dnešní doby ukazují cosplay v lepším světle? Případně, co by podle tebe rozhodně neměl udělat "obyčejný" reportér, když jde dělat rozhovor s cosplayerem, nebo reportovat nějakou fanouškovskou akci?


Média o cosplayi sice píší, ale ne příliš a ne ta „velká“. Cosplay se začíná dostávat víc do povědomí a myslím, že pokud se tomu nějaký článek věnuje, tak v žádných negativních souvislostech. Pokud tedy nemluvíme o článku, kde muž v převleku Batmana běhal po autech v Praze – to pak cosplayerům dělá špatnou reklamu. Je důležité, aby se na akce posílal takový člověk, který ví, o co jde. V dnešní době už se v redakci lidé dokáží domluvit. U nás to například funguje tak, že jde člověk, který se v tématu orientuje, případně ho to baví. Já, když něčemu nerozumím, tak se do toho tématu raději nehrnu. Pokud musím, tak si to nastuduji, ale času není nazbyt. Případně se pak pozeptám, nebo pokud jsem dělala rozhovor, tak ho raději pošlu k autorizaci. Ale ne všichni rozumí všemu. Pokud se objeví článek o cosplayi, nebo akci a znalcům se zdá mimo, tak zkrátka asi nebyl v redakci znalec, nebo si téma nestihl nastudovat, ale jistě to napsal nejlépe, jak zvládl.


Padmé je i na Instagramu, tak ji hoď follow! @padme_andrea

Fotografové: @kaywinnith / @milos.mlady / @michalkarafoto

179 views0 comments

©2020 by Klára Kropáčková. Proudly created with Wix.com