• Klára Kropáčková

Maturita – zkouška dospělosti?

Začala škola, bezva, co? Já stále ještě patřím k tomu procentu populace, které je svázané hrůzou střední školy.

My, čtvrťáci, máme celkově takový dost fajnový vyhlídky na další rok. Jen si to vezmi , psaní maturitní práce, přijímačky na vejšku… Samotná zkouška. Je to sranda.

Já si řekla, že začnu s přípravou brzo, a tak jsem se začala stresovat už o prázdninách – mimochodem dost nanic nápad- nedoporučuju. Ve finále to dopadlo tak, že na mě moje nový učebnice zlostně shlížely z poličky, zatímco jsem po milionté koukala na „Jak jsem poznal vaši matku“.

Aby se neřeklo, tak jsem si alespoň dala dohromady maturitní četbu.

„Jojo, bude to v chillu,“ říkala jsem si, „Studuju snad literaturu, to zmáknu.“ říkala jsem si. Co si budem, na knižní kultuře můžu být klidně dalších deset let a Adolf Heyduk mě bude pronásledovat v nočních můrách. Při procházení všech klasických titulů jsem ale došla k zjištění, že fanfikce rozhodně nejsou výmyslem moderní doby. Čteme je totiž dost dlouho. Ty moc dobře víš, o čem mluvím, Dante Alighieri. U zkoušek mi ale neprojde tvrzení, že Bible začala docela dost slušný fanwars a fakt, že hlavní protagonista je docela Mary Sue.

Za celé čtyři roky studia jsem došla ke třem oficiálním bodům, které můžeš u maturity říct, a dost určitě ti to projde:

  1. autor v díle reflektuje svoje vnitřní pocity,

  2. dílo kritizuje společnost,

  3. současníci jeho dílo nepřijali.

Další věcí, z které jsem šíleně zoufalá, budou přijímačky z OSP (Obecné studijní předpoklady). Jenom pro doplnění celkovýho obrazu, matiku jsem se učila naposledy někdy v první polovině devítky na základce a ani tam to nebyla žádná sláva. A moje logický uvažování? To dřív natočí Fantastickou čtyřku, při který si člověk nebude chtít vyškrábat oči.

Stejně na to Scia jdou dost chytře. Člověk chce udělat přijímačky – člověk nedá nic, když nezná strategii – kurzy a učebnice stojí dvacet zlatejch cihel a pět mluvících koz. To člověk pomalu prodá svoje věno, jen za nahlédnutí do učeben. Mně by ovšem nepomohly ani všechny kurzy světa. Pomalu ale jistě zjišťuju, že jsem na tyhle srandy holt už moc stará.

I přes všechny zmíněné překážky jsem se rozhodla, že to prostě zkusím. Hlavně teda pro věčnou slávu, medovinu a krásné ženy. Částečně taky z toho důvodu, že titul by před mým jménem vypadal fakt stylově. Okay, možná bude pravda taková, že v knihkupeckém oboru prostě miliony nevydělám. Lattéčka v kavárnách se samy nezaplatí.

Vyznat se v systému přijímacích zkoušek na vejšky je taky docela umění. Cermaty, Scia nebo podobná zrůdnost. Věř mi, že se v noci probouzím orosená studeným potem, jen na školu pomyslím.

Sakryš, kde je ta školka, kdy můj jedinej problém bylo to, když jsem musela jít po obědě spát. A vida! Teď je to moje oblíbená část dne. Svět je plnej zkurvenejch překvapení.

Žij blaze!

#cermat #scio #maturita2019 #smrtautrpení #satira #intrlajf

18 views0 comments

©2020 by Klára Kropáčková. Proudly created with Wix.com