• Klára Kropáčková

„Mnohým z nás nedocházelo, jak náročné návštěvy budou…,“ popisuje činnost Lion Base Vlastimil Šprta.

Lion Base je Star Wars kostýmová organizace, která se zaměřuje na charitativní práci. Mezi jejich nejčastější aktivity patří navštěvování dětí v nemocnicích, což je psychicky velice náročné. Zeptala jsem se Vlastimila Šprty, zakladatele organizace, jak na ně vlastně děti reagují, a jak se oni sami vypořádávají se smutkem, který často vidí.


Jak se vám podařilo přesvědčit nemocnice, že nejste jen parta bláznů, ale že opravdu chcete udělat nemocným dětem radost?

Před deseti lety, kdy jsme začínali, situace opravdu nebyla taková, jako je teď. Bohužel v počátcích jsme se dočkali i zdlouhavých jednání a následných odmítnutí, protože – jak zmiňuješ – pro některé nemocnice jsme byli parta cvoků. Co nám ale pomohlo, byla spolupráce s Nadačním fondem pro pomoc nemocným dětem Kapka naděje. To bylo v roce 2012, kdy hledali změnu pro zahájení školního roku v FN Motol, a právě v tu dobu jsme je oslovili s nabídkou spolupráce. To byl pro nás opravdu velký krok. Zaměstnanci nemocničních zařízení konečně mohli vidět, jak na nás reagují děti všech věkových kategorií.Narazili jste při své dlouholeté praxi na nějaké další problémy? Jak jste je řešili?

Když se zpětně ohlédnu, tak spíš mnohým z nás nedocházelo, jak náročné takové návštěvy v nemocnicích mohou být. Hlavně ten neuvěřitelný záběr na psychiku. Zůstat v roli, v každé situaci být pozitivní, i když vidíte všude bolest, smutek a mnohdy i beznaděj, není pro každého.


Hádám tedy, že jste si často „brali práci domů“, jak jste tento smutek, nebo podobné pocity řešili? Jak jste se vyrovnávali s tím, že takhle často vídáte těžce nemocné děti?

Každý z nás se s tím vypořádává jinak. Snažíme se takové silné zážitky rozdělit v rámci skupiny, tedy na pokoje nechodíme všichni najednou, střídáme se. Následně, pokud je to možné, se snažíme zůstat pozitivní - třeba si zajdeme na dobré jídlo a vypovídáme se mezi sebou.Jaké jsou reakce samotných dětí, když vidí svoje hrdiny? A co jejich rodiče?

Vzpomínám na jednoho malého kluka, který byl po několikáté neúspěšné transplantaci kostní dřeně. Přivedli ho k nám do místnosti a jemu se okamžitě rozzářily oči, úplně ožil. Začal nám rozdávat úkoly – kdo co bude dělat, kdo s ním bude trénovat a bojovat. Opravdu velký fanoušek. O to horší to bylo poté, co jsme se dozvěděli, že mu zbývá jen čtrnáct dní života. Nakonec bojoval statečně ještě půl roku.

Jinak rodiče jsou ve většině případů nadšení – pro ně znamená naše návštěva změnu nemocniční rutiny nejenom na malou chvíli, ale i na zbytek dne. Je to interakce s novými lidmi. Nemluvě o tom, že díky dárečkům, které dětem přineseme, mají další možnost, jak trávit dlouhé hodiny v nemocnici.


Můžeš srovnat působení české Lion base s ostatními, evropskými nebo celosvětovými, asociacemi stejného rázu?

Lion Base je součástí mezinárodní Star Wars kostýmové organizace The Rebel Legion, takže jsme v kontaktu s komunitami z celého světa, tedy nejenom sdílíme „stejnou misi“, ale i naše příběhy, přístup, rady…

S ohledem na to, jak si Češi a Slováci v rámci mezinárodní komunikace stojí, za sebe mohu říct, že patříme k těm nejaktivnějším a i přes naši poměrně krátkou historii, jsme dokázali Českou republiku dostat takzvaně na mapu. Za mnohé mluví například spolupráce s Lucasfilmem na oficiálních akcích, jako jsou třeba premiéry nejenom v ČR, ale i slavnostní premiéry v Londýně.Myslíš, že je na českém „trhu“ místo i pro další kostýmovou skupinu s jiným zaměřením? Třeba Marvel, nebo Disney princezny…

To je velmi dobrá otázka. Dokonce jsme ji před lety řešili se zástupci společnosti Disney pro Českou republiku. Situace je taková, že Lucasfilm si i po fúzi udržel kontakty s předními kostýmovými organizacemi, a nadále jim propůjčoval licenci pro jejich činnost. Vychází to z dlouhověké zkušenosti a spolupráce. Disney má ovšem jinou politiku ohledně reprezentace jejich postav na veřejnosti. Nic takového neumožňuje. Na to, aby člověk mohl představovat na veřejnosti Disney postavu, musí projít komplexním výběrovým řízením a tréninkem. Celkově je takové působení na veřejnosti finančně náročné a doposud k tomu došlo u nás v České republice snad dvakrát.

257 views0 comments

©2020 by Klára Kropáčková. Proudly created with Wix.com