• Klára Kropáčková

První a jedinečný Comic-Con Prague

Comic-Cony mají velké jméno jak v Česku, tak ve světě. Bylo tedy jen otázkou času, než se nějaký uskuteční i u nás. A stalo se tak o prodlouženém únorovém víkendu.


Mně se podařilo získat fotografickou akreditaci, což bylo bezva, protože jsem si mohla fotit krásný cosplayery, jak se mi zachtělo. První věc, co mě malinko zmátla, byl ten fakt, že člověk při vstupu nedostal žádnou visačku, badge, nebo alespoň náramek. Při každém příchodu jsem musela složitě hledat naskenovanou vstupenku a mail s akreditací, a když si člověk chtěl vyběhnout ven a po chvilce se zase vrátit musel si svou vstupenku odhlašovat (???). Systém dosti zvláštní, ale budiž.O2 Universum nabízí velké prostory, které jsou pro velkou akci, jakou je Comic Con, ideální. Stánky s merchem nabízely snad všechno, po čem může tvoje fanouškovské srdéčko toužit. Od plakátů polonahých anime slečen přes Funko Pops, až po trika, plyšáky, knihy, a samozřejmě komiksy. Člověk pomalu neví, kam dřív koukat. Svoje stánky tu mají také oficiálně pozvaní cosplayeři jako například Germia, Ketrin, Ali nebo Rozari a ze zahraničních Don Esteban nebo Shappi. Trošku zastrčení byli ovšem úspěšní komiksoví autoři. Ze zahraniční například Brian Azzarello a John McCrea a z domácích Petr Kopl s Janou Kiliánovou. O dobré hosty tedy nebyla nouze.Druhé patro se neslo v duchu přednášek a různých prezentací. Každý sál měl vlastní téma – Star Trek, Videohry, Knihy, Komiksy a mnoho dalších. Všechno bylo pro návštěvníka pěkně přehledné. Zde také probíhalo fotografování a autogramiády s hosty. Největším lákadlem akce byl pravděpodobně Danny John-Jules, který si střihnul roli Kocoura v Červeném trpaslíkovi.První podzemní patro nabízelo mimo jiné různé druhy občerstvení, ale hlavně menší Artist Alley (= místo, kde umělci propagují a prodávají svoje výrobky). Prodávaly se zde printy, originály kreseb, samolepky, přívěsky, šperky… Člověk potom litoval, že si nemůže koupit všechno. Pořadatelé vybrali opravdu kvalitní, zkušené umělce, kteří měli, co nabídnout a to je rozhodně velké plus.Mimo jídla a kreslířů tu měly také stánky dvě z největších fanouškovských akcí v našich končinách – Animefest a Comics Salón. Oba stánky nabízely různé druhy her anebo místo pro krátký pokec s organizátory, nebo odpočinek.


„Poprvé organizátoři zkouší dostat více zahraničních herců na jedno místo v jeden čas. Předtím, když to Vašek (= hlavní pořadatel akce) zkoušel, tak přijelo pár na Festival fantazie, pár na PragoFFest, pár na FanCity, tak uvidíme, jestli to teď, v téhle podobě, bude fungovat,“ okomentoval akci Jan Horgoš, vedoucí programu pro Animefest.

Kromě hlavní cosplay soutěže – PragoCosplay, o kterou byl z řad návštěvníků velký zájem, proběhla i speciální cosplay soutěž pro děti. Malí cosplayeři měli šanci projít se po pódiu, popovídat si s moderátorkou a předvést svůj kostým ostatním. Pokud ti nepřijde roztomilý, když klučina přijde se štítem Kapitána Ameriky vyrobeného z pokličky od hrnce, tak pravděpodobně nemáš city.
U cosplayerů ještě zůstanu. Měla jsem tu možnost vyzpovídat Ketrin, která se cosplayi už věnuje nějaký ten pátek a byla tak hodná, že si na mě, i přes svůj nabitý program, udělala čas.


Mohla bys porovnat pražský Comic-Con s podobnými zahraničními akcemi, kterých ses zúčastnila?


Jde o první ročník, takže je jasné, že nemůže být tak obrovský jako například ten ve Vídni nebo v Londýně. Zatím si ale myslím, že si vede velmi dobře. Celá sobota byla vyprodaná, takže návštěvníků je tu hromada… Obecně si myslím, že to organizátoři zvládli docela dobře.


Jak probíhají tvoje přípravy na akci, na kterou jsi pozvaná jako host? Liší se to nějak od festivalů, kam jdeš jako klasický návštěvník?


Není to úplně to samé, protože jako host mám danou určitou dobu, kdy musím být připravena. Také se musí nachystat stánek, přednášky… Zatímco, když jdu na noc jen tak, s přáteli, tak je víceméně jedno, kdy přijdu, co mám s sebou, nebo jestli mám dokončený cosplay. Zatímco jako najatý host mám svoje povinnosti, které musím dodržovat.


Dovedností máš jako cosplayerka mnoho, je tu ale něco, co by ses ještě chtěla naučit? Něco co bys chtěla zlepšit?


Já si myslím, že ještě hodně plavu v šití. Já jsem spíš crafter a většina mých cosplayů jsou armory. Moc ráda je vyrábím, maluju, odlévám, celkově si s tím ráda hraju. V tom šití si nejsem ještě úplně jistá, proto si také vybírám kostýmy, kde je ho co nejméně. Do budoucna teda určitě plánuju zajít třeba někam na workshop a trošku to zlepšit.


Návštěvníků akce rozhodně bylo požehnaně, občas jsem se v tlačenicích bála o techniku, kterou jsem měla na sobě a po kapsách, ale nakonec všechno přežilo. I já jsem víkend zvládla jen s lehkou teplotou a otlačenýma nohama.Žij blaze!

Klárka

51 views0 comments

©2020 by Klára Kropáčková. Proudly created with Wix.com